Legislativní změna ochromila Zetor

Největší dopad tyto změny mají právě na firmu Zetor, která si jako jeden z mála výrobců na světě vyvíjí a následně vyrábí motory do těchto vozidel sám.
Brněnský výrobce Zetor Tractors tedy do konce března 2019 bude nucen propustit na 260 lidí.Výpovědi již firma musela začít podávat již v měsíci lednu a vzhledem ke dvouměsíční výpovědní lhůtě tak prořídnou řady zaměstnanců firmy právě v březnu letošního roku.
zetor firma
Bohužel spolčenost nenašla jiné řešení, které by tomuto kroku zabránilo, ale neprohlubovalo další nepříznivý vývoj situace, která trvala již měsíce a s propouštěním se čekalo dokonce několik měsíců, protože je již pravidlem, že většinou druhá část roku bývá v obchodě silnější než ta první. Bohužel v roce 2018 se tak nestalo, a tak Zetor přistoupil k tomuto nepopulárnímu kroku v obavách o budoucí výplaty svých zaměstnanců.
Mimo snížení stavu zaměstnanců musí firma učinit i další stabilizující opatření. Jednak musí nutné komunikovat s partnery o cenách komponentů. Dále musí výrobní program a další inovace stále pokračovat, protože společnost musí uklidnit své obchodní partnery. Bez výrazné kapitálové injekce vlastnického holdingu HTC Investments se však Zetor v nastartovaných změnách pravděpodobně neobejde a bude nutné tedy opravdu do dalšího rozvoje a výroby investovat z jiných zdrojů než právě Zetoru.
les za továrnou
Výše uvedená složitá situace nastala již před rokem, začátkem roku 2018, kdy vstoupila v platnost nová legislativa, která velmi zpřísnila pravidla pro vyráběné stroje v oblasti bezpečnosti. Všechny modely se však Zetoru povedlo modernizovat až zhruba po tři čtvrtě roce. Zetor se tedy po letech, kdy se udržoval v zisku dostane pravděpodobně za rok 2018 do ztráty. Výnosy totiž klesly o 263 milionů korun a počet prodaných traktorů klesl o 379.
Vlivem toho, že firma vyvíjí a vyrábí motory sama, dostala se do obtížné situace na poli konkurenceschopnosti vůči jiným globálním hráčům, kteří stále mohou nabízet svoje stroje za extrémně nízké ceny.
 

Legislativní změna ochromila Zetor
4.7 (93.85%)13